Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Adwokat od radcy prawnego różni się głównie dwoma cechami. Po pierwsze może on prowadzić sprawy karne i karnoskarbowe, do których radca prawny nie ma uprawnień i kompetencji. Do niedawna również radca prawny nie mógł reprezentować klienta w przypadku spraw z zakresu prawa rodzinnego. Jednak od 2007 roku zmieniło się to i radca prawny może także się nimi zajmować. Druga istotna różnica pomiędzy tymi dwoma profesjami jest taka, że radca prawny może być zatrudniony na normalną umowę o pracę. Może więc takiego pracownika posiadać dana firma, by w razie wątpliwości lub kłopotów, był on zawsze do jej dyspozycji. Adwokat zaś zazwyczaj posiada własną działalność albo jest współwłaścicielem spółki. Możemy więc zawrzeć z nim jedynie umowę cywilnoprawną.

Co do kompetencji i wiedzy znacząco się oni nie różnią. Przez to nie ma większej różnicy, czy wybierzemy się z prośbą o poradę do adwokata czy po prostu skorzystamy z usług radcy prawnego. Mogą nas oni reprezentować w sądzie czy uczestniczyć w procesie zawarcia ugody między stronami. Obydwoje mają też doświadczenie i z pewnością pomogą w wielu kwestiach.

 

Specyfika zawodu adwokata

Większości z nas kojarzy się on od razu z występowaniem w sądzie, jednak nie tylko tam adwokat wypełnia swoje obowiązki. Posiada on szereg innych kwalifikacji i zanim dojdzie tak naprawdę do rozprawy, wypełnia jeszcze wiele innych obowiązków wobec klienta, niż samo jego reprezentowanie w sądzie.

Wykonywać zawód adwokata mogą jedynie osoby, które zostały wpisane na listę adwokatów przez Okręgową Radę Adwokacką. Nie jest łatwo się na nią dostać, wiąże się to z robieniem aplikacji a następnie zdawaniem wielu egzaminów i konkursów. Jednak specjalista z dziedziny prawa musi posiadać określoną wiedzę oraz kompetencje, dlatego ten zawód jest aż tak trudny do zdobycia. Zawód ten jest również uważany za wolny, więc nie może on się zatrudnić w kancelarii adwokackiej na umowę o pracę. Zazwyczaj zakładają oni własne kancelarie albo wchodzą w spółki. W tym zawodzie jest jednak bardzo duża konkurencja, stąd ciężko jest samemu wystartować z własnym biznesem. Należy posiadać dość duży wkład własny, a także włożyć dużo wiele pracy w to, by wyrobić sobie renomę.

Jeśli chodzi o obowiązki adwokata to przede wszystkim udziela on porad prawnych klientom w ramach posiadanej specjalizacji, sporządza opinie i dokumenty prawne, reprezentuje przed sądem swoich klientów, broni oskarżonych o przestępstwa, a także występuje w ich imieniu przed organami administracji, jak i innymi instytucjami. Jego praca wiąże się z dużym zdyscyplinowaniem, zaangażowaniem i szukaniem najlepszych rozwiązań dla danego klienta. Musi on stanąć na wysokości zadania, aby dobrze spełniać swoją rolę. Adwokat musi również być osobą komunikatywną, dobrze się wysławiać i wypowiadać, ponieważ w sądzie od jego sposobu zaprezentowania sprawy i klienta zależy bardzo wiele. Poza tym nie może on ulegać presji ani nadmiernie się stresować. Tylko wówczas będzie kompetentny i godny zaufania.

 

Źródło grafiki: http://www.kancelaria-rzeszow.com/

Opinie (0)

Sprawdź opinie o pracodawcy

StolArts

Gorliczyna 257
37-200 Przeworsk

Średnia Ocena

5/5
MEBLE ADA

Polna 14
37-300 Leżajsk

Średnia Ocena

5/5
centrum.meble.pl

Langiewicza 33
35-021 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Opakowania o dużej pojemności

Opakowania o dużej pojemności

Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Dlaczego warto spędzić urlop w Radawie?

Dlaczego warto spędzić urlop w Radawie?